Як позбутися лупи, спричиненої грибком шкіри голови

Як позбутися лупи, спричиненої грибком шкіри голови

Як позбутися лупи, спричиненої грибком шкіри голови

Однією з причин лупи в людини виступає дерматофітоз. На шкірі голови оселяється грибок, що живиться кератином. Він живе в роговому шарі й не проникає глибше, проте косметичних дефектів завдає. Через грибок голови буває навіть стригучий лишай. Ми з’ясуємо, який  шампунь від грибка допоможе позбутися проблеми та які компоненти в ньому містяться.

Грибок шкіри голови у людей

Не всі мікроорганізми, що оселилися у волосяній зоні, викликають лупу. Ефективний препарат для боротьби з нею можна назвати, тільки знаючи, з чим доведеться боротися.

Основні види дерматофітів:

  • Trichophyton tonsurans викликає чорний стригучий лишай, після якого залишається «їжачок».
  • Microsporum audouinii — збудник сірого стригучого лишаю, через який волосся ламається вище прикореневої зони.
  • Pityrosporum ovale плюс його різновид Malassezia провокують появу лупи.

Названі грибки — дріжджові, ліпозалежні (харчуються жирами), є звичайними мешканцями шкіри голови. Коли сальні залози працюють нормально, мікроорганізми не дають про себе знати. Коли відбувається збій, їхня діяльність стає патогенною — так виникає себорея. Механізм оновлення клітин порушується, що призводить до утворення лусочок.

Види препаратів проти лупи

Боротьба проти грибка ведеться за двома напрямками. Всередину приймають антимікотики. Для усунення зовнішніх проявів потрібні місцеві засоби — шампуні та лосьйони. Як доповнення можуть застосовуватися лікувальні креми або мазі.

Поділяються ці засоби за діючими речовинами, які обов’язково повинні в них міститися:

  • піритіон цинку — має виражений протигрибковий ефект;
  • клотримазол — порушує цілісність мембрани мікроорганізму і знезаражує;
  • циклопірокс — перешкоджає розмноженню дерматофітів;
  • кетоконазол — зупиняє ріст мікроорганізмів;
  • сульфід селену — скорочує чисельність грибків.

Також ефективними компонентами для комплексного лікування вважають саліцилову кислоту, яка пригнічує секрецію сальних залоз, і іхтіол, що знімає запалення. У складі одного продукту може поєднуватися відразу кілька речовин.

Протигрибкові шампуні

Натуральний протигрибковий шампунь дає змогу не тільки вилікувати безпосередньо мікозне ураження, а й поліпшити стан шкіри голови.

Під час вибору потрібно враховувати тип волосся, характер себореї, загальний стан здоров’я:

  • сульфід селену особливо ефективний від сухої лупи;
  • піритіон цинку допомагає в разі подразнення і свербіння;
  • саліцилова кислота краща у випадку, якщо лусочки погано відлущуються;
  • кетоконазол можна використовувати тільки дорослим і за відсутності алергії.

Заслуговують на увагу лікувальні засоби з кількома компонентами. Наприклад, поєднання клотримазолу та кетоконазолу дає змогу одночасно руйнувати наявні мікроорганізми та перешкоджати їх росту.

Як вибрати натуральний і безпечний склад

Шампунь із клотримазолом, саліциловою кислотою чи сульфідом селену — це лікарський засіб, тому купувати його потрібно в аптеці. Тільки там можна отримати гарантію якості.

Під час вивчення складу слід простежити, щоб шампунь був безсульфатним. Такі речовини не несуть практичної користі, крім утворення рясної піни. Однак для людини солі сірчаної кислоти досить шкідливі:

  • Лаурил сульфат натрію особливо небезпечний для сухого волосся, оскільки висушує його ще більше.
  • Лаурет сульфат натрію трохи м’якший, але викликає подразнення. Для жінок він більш шкідливий, ніж для чоловіків через більш чутливу шкіру.
  • Амоніум лаурил сульфат здатний проникати в організм крізь шкірний бар’єр.

Хоча ціна безсульфатних засобів вища, але це перевищення себе виправдовує. Вони не менш ефективні, але більш натуральні та не чинять негативного впливу.

Чи відрізняється склад шампуню для чоловіків і жінок

Під час вибору щоденних засобів для догляду заведено їх ділити. У чоловіків сальні залози працюють активніше, тому неприємність у вигляді жирного волосся для них актуальніша. Жінки частіше стикаються з проблемою сухого волосся: цьому сприяє не тільки менша кількість вироблюваного сала, а й регулярні фарбування, завивки, випрямлення.

Протигрибкові засоби гендерній класифікації не підлягають. Їхнє завдання — позбутися мікроорганізмів і наслідків їхньої життєдіяльності.

Однак можна орієнтуватися на додаткову дію компонентів. Так, шампуні з саліциловою кислотою і піритіоном цинку пригнічують активність сальних залоз, що стане в пригоді чоловікам. Сульфід селену підживлює волосяні фолікули, в результаті пасма не будуть сухими, — це оцінять жінки.

Спосіб застосування шампунів

Оскільки це лікувальні шампуні, а не звичайні доглядові, використовувати їх щодня не можна. Рекомендована частота — двічі на тиждень. Курс триває в середньому місяць. Зазвичай цього часу вистачає, щоб позбутися лупи.

В іншому ж правила застосування — такі самі, як для звичайного засобу:

  • нанести засіб на волосся;
  • помасажувати шкіру голови;
  • потримати п’ять хвилин;
  • змити теплою водою.

Навіть найефективніший шампунь від лупи використовують тільки для лікування шкіри голови. Якщо мікозне ураження поширилося на інші ділянки тіла (включно з вкритими рослинністю), лікувати їх потрібно по-іншому. Дерматолог підбере відповідний засіб і попередить про запобіжні заходи.

Висновок

Дерматофітоз, що викликає лупу, часто зустрічається, тому вилікувати його неважко. Ефективні лікарські засоби представлені досить широко. Можна підібрати відповідні для сухого або жирного волосся, для чутливої шкіри.

Натуральні продукти, що лікують від себореї грибкової природи, крім активних речовин, можуть містити:

  • сірку;
  • дьоготь;
  • екстракти лікарських рослин;
  • ефірні олії.

Якщо самостійно підібрати оптимальний склад важко, краще звернутися до дерматолога. Він проведе ретельне обстеження, виявить всі особливості шкіри голови, оцінить її стан. У підсумку лікар вирішить, які протигрибкові компоненти потрібні в даному випадку.